Güvenli Alışverişin İpuçları

İnternetten alışveriş güvenli mi? Internetten nasıl güvenli alışveriş yapabilirim? Bir alışveriş sitesi güvenli mi nasıl anlarım? Internetten güvenle alışveriş yapmanız için ipuçları için yazının devamını okumanızı öneririm.

Internetten Alışveriş İçin Güvenilir Siteler Neler?

Şu site güvenlidir, bu site güvensizdir gibi bir ayrım yapmak, istemiyorum. Çok duyulmuş ve kullanılan siteler daha güvenilirdir. Ancak herhangi bir siteden alışveriş yapmadan önce kontrol etmeniz gereken birkaç şey var.

Güvenlik Sertifikası:

Güvenlik sertifikaları siteye gönderdiğiniz bilgilerin araya girebilecek kişiler tarafından okunmasını engeller. Eğer alışveriş sitesi bir SSL sertifikası kullanmıyorsa oradan alışveriş yapmayın.

Kullanıcı girişi yaparken ya da ödeme sayfalarında tarayıcınız sayfanın güvenilir olduğunu bildirmek için yeşil olacaktır.


Tarayıcınızın adres çubuğuna tıkladığınızda tam adresin https:// ile başlaması güvenli bağlantı olduğunu gösterir. (http:// normal bağlantıdır.)

Adres ve Telefon:

Alışveriş yapacağınız site kesinlikle açık adresini ve telefon numarasını vermelidir. Bu numaralar sitenin orta yerine yazmayabilir ama iletişim, hakkımızda, bize ulaşın, künye gibi bölümleri arayın ve kontrol edin.

Müşteri Hizmetleri:

Telefonla ya da e-postayla destek alabileceğiniz bir site olamalıdır. Müşteri hizmetleri sayfaları olması büyük bir artıdır. Dilerseniz bir mesaj gönderip cevap alma sürenize göre değerlendirme yapabilirsiniz. Bu süre ürünü aldıktan sonrayardım talep ederseniz size ne kadar sürede geri dönecekleri hakkında da bilgi verir. Dilerseniz telefon numaralarını arayın ve bilgi sorun.

Fiyatlar:

Piyasadan çok ucuza ürün satan yerlere güvenmeyin. Ürün resmi ithalat ürünü olmayabilir, yetkili distribütor tarafından getirilmemiştir ve teknik destek ve garanti konusunda sorun çıkabilir. Daha kötüsü ürün size gönderilmeyebilir